Kent Müzesi

Kent Müzesi ve Millet Bahçesi

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük Kent Müzesi’ni içinde Millet Bahçesi birlikte Antalya’ya kazandırıyor.

Işıklar’daki eski stadyum Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından Türkiye’de ilk kez bir yeşil alan yapılmak üzere yıkıldı. Türel, eski stadyum alanı, Kent Müzesi ile birlikte Millet Bahçesi’ne dönüşeceğini müjdeledi. Yer altında planlanan 3 katlı otoparkın inşaatı tamamlandı. Eski stadyumun yıkılan efsane açık tribünü proje içinde mimari bir hatırlatma ve nostalji olarak yeniden inşa edildi.

Antalya’nın Yeni Yaşam Alanı

Tadilatı süren Kapalı Spor Salonu ise Kent Müzesi olacak. Tarihi Büyükşehir Belediyesi Binası Belediye Müzesi olarak hizmet verecek. Fen İşleri ve Çevre Sağlığı binaları da farklı müzelere ev sahipliği yapacak. Yıkılan stadyum alanı, Karaalioğlu Parkı ve Kent Müzesi ile birlikte Türkiye’nin ilk Millet Bahçesi’ne dönüşecek. Meydanı, parkları, sosyal ve kültürel alanları ile Antalya, yemyeşil bir yaşam alanına kavuşacak.

Geçmişin Yaşam ve Kültürü Yaşatılacak

Antalya Kent Müzesi Projesi kapsamında toplam 73 bin 800 metrekarelik alanda düzenleme yapılıyor. Karaalioğlu Parkı, Büyükşehir Belediyesi Eski Hizmet Alanı, Kapalı Spor Salonu ve yıkılan Atatürk Stadyumu alanında gerçekleştirilen düzenleme ile Antalya yeni bir yaşam alanı kazanacak. Kentlilik bilinci oluşması, kent kültürünün gelecek nesillere aktarılması için büyük bir önem taşıyan Antalya Kent Müzesi Projesi, sürekli ve geçici sergilere ev sahipliği yapacak. Yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünleri ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarının yer alacağı hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacak. Proje aynı zamanda bir buluşma noktası, bir iletişim, eğitim ve kültür merkezi haline dönüşecek.