Ali Çetinkaya Caddesi Tarihe Tanıklık Ediyor

Dünyanın ilk müze caddesi

Ali Çetinkaya açık hava müzesine dönüştü

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın ilk müze konseptli caddesi olarak bambaşka bir görünüme kavuşturdu. Proje kapsamında cadde üzerindeki binalar boyandı. Bina ön yüzündeki kolonlara, kompakt ahşap görünümlü laminat kaplamalar yapıldı. İş yerlerine görüntü bütünlüğünü sağlaması amacıyla tek tip tabelalar takıldı. Yürüyüş yolu boyunca gölgelikler monte edildi. Zemin ise doğal taşla kaplandı.

Bir çekim merkezi haline gelen Ali Çetinkaya Caddesi’nde, Doğu Garajı kazısından çıkan eserlerin birebir kopyaları sergileniyor. Antalya tarihine ışık tutan eserler, büyük ilgi çekiyor. Dünyada müze konsepti ile tasarlanan ilk cadde olan Ali Çetinkaya Caddesi boyunca 7 sergi vitrini yerleştirildi. Caddeye farklı bir kimlik kazandıran eserler, vatandaşların ve turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğu Garajı çalışmaları sırasında 3 bin yıllık nekropol alanı çıkmıştı ve kazı çalışması başlatılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in büyük önem verdiği kazı çalışmaları sırasında, Antalya’nın bilinen tarihi bin yıl daha önce geriye götüren eserler ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Başkan Türel, nekropol alanı açık bir müzeye dönüştürecek projeyi başlatmıştı. Şimdi bu eserlerin kopyaları Ali Çetinkaya Caddesi’ni süslüyor. Müze caddesi haline gelen Ali Çetinkaya, turistlerin de görmeden gidemeyecekleri bir durak olacak.