Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezleri

Ailelere Büyük Destek

Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezleri, güçlenen kadrosuyla vatandaşların sosyal, psikolojik ve hukuksal ihtiyaçlarına destek oluyor. Engellilere, çocuklara ve kadınlara yönelik kursların düzenlendiği merkezde, uzmanlar tarafından vatandaşlara birebir danışma hizmeti veriliyor.

Danışmanlık Desteği

Aile Eğitim Merkezlerinde Antalyalılara psikolog, avukat, sosyal hizmet uzmanı, aile danışmanı, diyetisyen ve çocuk gelişim uzmanı eşliğinde birebir danışmanlık hizmeti veriliyor. Toplumsal ihtiyaçlar belirlenerek, ailelere, kadınlara ve gençlere yönelik yönelik sosyal, psikolojik, kültürel, hukuksal ve sağlık alanlarında bilgilendirme toplantıları düzenleniyor. Vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için diyetisyen hizmeti de veriliyor. Öte yandan şiddet mağduru kadınlara psiko-sosyal destek verilerek, anında müdahaleler ile aktif olarak destek olunuyor. Kadınlar gerek bireysel, gerekse 249 11 07 numaralı telefon hattı ile Büyükşehir Belediyesi yetkilerine ulaşabiliyor.

Çocukların Gelişimine Destek

Aile Eğitim Merkezi’nde sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarının gelişimlerini desteklemek amacıyla kurslar düzenliyor. Çocuklara bale‚ piyano‚ matematik‚ Türkçe, İngilizce‚ el sanatları‚ fen bilgisi konularında uzmanlar eşliğinde dersler veriliyor. Çocukların okul başarılarının yükselmesine katkı koyuluyor. 4 ay süren eğitimde çocuklar haftanın 5 günü eğitim alıyor.

Engelsiz Eğitim

Merkezde engelli çocuklar için kurslar da veriliyor. Engellilerin sosyalleşmeleri ve güzel zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla bale‚ dans‚ piyano‚ el sanatları faaliyetleri gerçekleştiriyor. Daha önce günde tek olan ders sayısı üçe çıkartıldı. Çocuklar eğitim alırken, annelerine yönelik de ev aksesuvarları, el sanatları ve takı kursları veriliyor. Anneler, el emeği ürünlerini belediyenin stantlarında satarak, bütçelerine katkı sağlıyor.

Okul Öncesi Eğitim

Okul otobüsü hizmeti ile merkeze uzak mahallelerdeki çocuklara okul öncesi eğitim hizmeti götürülüyor. 2 ayda bir farklı mahalleleri dolaşan otobüste, hem eğitim alıp bilgileniyor, hem de çeşitli oyunlar oynayıp sosyalleşiyor.

“Anne Benimle Oynar Mısın?”

Aile eğitim merkezinde “Anne benimle oynar mısın?” projesi kapsamında, her hafta sonu el sanatları eğitimi, müzik dersleri, bale dersleri düzenleniyor. Çalışan anneler bu etkinlikleri çocukları ile yapıyor. Anne ve çocukların birlikte kaliteli zaman geçirmeleri sağlanıyor.