ASMEK ( Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Merkezi )

Antalya’nın istihdam kapısı ASMEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Türkiye'nin en büyük eğitim kurumları arasında yer alan ASMEK, 2004 yılından bu yana Antalya ve ilçelerindeki 223 bini aşkın kişiye mesleki ve beceri eğitimi kazandırdı.

Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ASMEK), yaygın eğitimde Antalyalıların ilk tercihi oluyor. Nitelikli kursları ve mesleki eğitimi ile marka haline gelen ASMEK, 2018-2019 eğitim yılında 570 farklı branşta, 611 kurs ve 12 bin kursiyer sayısına ulaştı.

Türkiye’nin en büyüğü

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel, önderliğinde 2005 yılında kurulan ASMEK vatandaşları meslek sahibi yapmayı ve ara eleman ihtiyacını karşılayarak Türkiye’nin en büyük yaygın eğitim kurumu olmaya devam ediyor. Kurslarına kültür çadırlarında başlayan ASMEK, bugün modern derslik ve atölyeleriyle Antalya’nın 18 ilçesinde 28 kurs merkeziyle hizmet veriyor.

Mezun sayısı 223 bini aştı

Büyükşehir Belediyesi'nin Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ASMEK) sağlıktan, modaya, el sanatlarından fotoğrafçılığa kadar birçok alanda kurs düzenleyerek, vatandaşların meslek sahibi olmalarına olanak sağlamaya devam ediyor. Bugüne kadar aşçılık kursundan yabancı dile kadar 570 farklı branşta Antalyalılara sanat, meslek ve yabancı dil eğitimi verildi. Kurulduğunda itibaren yaklaşık 223 biniaşkın mezun veren ASMEK, insanlara yeni iş kapıları açıyor. Her yıl artan kursiyer sayısı, açılan yeni birimleriyle eğitimde fark yaratan ASMEK, Antalyalıların sosyal yaşamlarına katkı sağlarken, mesleki eğitimi destekliyor ve geleneksel el sanatlarına yeniden hayat veriyor.

İş sahibi oluyorlar

ASMEK'e gelerek hayatı değişen kursiyerler kendi iş yerlerini kurarak, ekonomiye de katkı sağlıyor. Kurslarda aldıkları eğitimler sonucunda vatandaşlar güzellik uzmanlığından, gelinlik dikimlerine, solucan gübresi üretiminden, aşçılığa kadar farklı iş kollarında çalışarak bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Gurur abidesi

ASMEK’in Antalya’nın en önemli projelerinden bir tanesi olduğunu ifaden eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “ASMEK artık markalaşmış bir onur abidesi. Vatandaşlarımızın meslek sahibi olmalarını ve sosyal yaşama katılmalarını sağlıyoruz. Aksudan Alanyaya, Elmalıdan Finike’ye, Demre’den Gazipaşa’ya kadar neredeyse her ilçemizde ve merkezlerimizde kurslarımızı açarak, vatandaşlarımıza ulaştık. Bütün amacımız, Antalya’mızda her insanın mutlu ve refah içinde yaşaması” dedi.