Muratpaşa Yavuz Özcan Parkı ve Serdengeçti Parkı

Ucube Bina Park Oldu

Başkan Menderes Türel,2004 yılındanbu yanayıkımı yılan hikayesine dönen İl Özel İdare Binası’nı görevegelir gelmez yıktı. Antalya’dayıllardır konuşulan vekangren haline gelen çirkinlik abidesi bina, Başkan Türel’in ilk projelerinden biriolarak peyzajı, içinden sular akan vadisi, ışıklı havuzları ile yeni bir çekim merkezi haline getirildi.

Yıkılan İl Özel İdare Binasıalanı,Kadın Yarı ve Yavuz Özcan Parkı bir bütün halinde ele alınarak yemyeşilbir park projesi hayata geçirildi. Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Mimarlar Odası işbirliğinde,Kent Konseyi’nin görüşleri alınarak hazırlanan,Çevre ve Şehircilik İl MüdürlüğüTabiat Varlıkları Koruma Kuruluonaylıpark projesi4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.


ÇOCUK VE ÇİÇEK TEMASI

Eski İl Özel İdare Alanı, Yavuz Özcan Parkı ve Kadın Yarını kapsayan alandakiproje, toplam 22 bin m2’lik alanı kapsıyor.Projede Eski İl Özel İdare Alanında “Çocuk ve Çiçek” teması işlendi.Bu alanda 2 adet süs havuzu 1 adetnehirtipindehavuz bulunuyor. Pamuk Prenses ve 7 Cücelerin bitki heykelleri (topiary), çiçek şelalesi ve oyun alanıyla park, özellikle çocuklar için cazip hale getiridi.

İÇİNDEN SU AKAN ÇİÇEKLİ PİYANO

Yavuz Özcan Parkında ise “Sanat ve Çiçek” teması tercih edildi. Parkta gerçek insan ölçüleriyle orantılı bitki heykellerinden oluşan küçük bir orkestra, piyano formunda süs havuzu ve mevsimlik çiçeklerle oluşturulmuş boya paleti formunda çiçek parteri bulunuyor.

Park içerisinde Engelli İletişim Merkezi ve Bocca oyun alanı tasarlanarak engelli bireyler için sosyal bir alan oluşturuldu.