Mavi Bayrakla Taçlandı

Dünyanın en güzel sahili

Mavi Bayrakla taçlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın en güzel sahiline dönüştürdüğü Konyaaltı Sahili, Mavi Bayrakla taçlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin 10’u Konyaaltı Sahili’nde olmak üzere toplam 14 plajı Mavi Bayrak’la ödüllendirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin plajlarında Mavi Bayrak gururu yaşandı. Sayısı 32ye ulaşan arıtma tesislerimizde atık sularımızı son damlasına kadar arıtıldı ve 640 km sahil şeridimizde bir damla bile kirli suyun denizimize karışmasına izin verilmedi. Turizm cenneti olan şehrimizin en önemli sermayesi plajlarımızda mavi bayrak sayısında dünya rekoru kırıldı.

Sahil yolu yaşam alanı oldu

Boğaçayı- Minicity arasındaki bölüm büyük beğeni topluyor. Geçmişte kamyon ve TIR’ların geçtiği sahil yolu, yaşam alanına dönüştürüldü. 3 ay gibi kısa bir sürede 1650 işçinin arı gibi çalıştığı ve açıldığı ilk günden beri vatandaşların akınına uğrayan sahil düzenlemesi, muhteşem görüntüsüyle takdir topluyor. Proje, sahille bütünleşen geniş kullanım alanları rengârenk çiçeklerle bezenen peyzajı, yeşil alanları, sahil boyunca sıralanan ağaçları, doğal taşlarla kaplı yürüyüş yolları, bisiklet yolları, spor alanları, modern gölgelikleri ve oturma alanları ile vatandaşların vazgeçemeyecekleri bir cazibe merkezi haline geldi. Yaklaşık 30 bin m2 beton alanın yeşil alana dönüştürüldüğü proje kapsamında mevcut tüm ağaçlar korunurken ve yaklaşık 6 bin yeni ağaç dikildi.

Akıllı uygulamalar

Hizmete açılan bölümlerin vatandaştan tam not aldığını kaydeden Başkan Menderes Türel, Konyaaltı Sahil Projesi'yle uluslararası ödül alacaklarına inandığını söyledi. Türel, sahil projesindeki bazı yenilikleri de şöyle açıkladı: “Plaja gelecek vatandaşlardan toplu ulaşımı kullanmalarını isteyeceğiz. Müze müdürlüğünün önünden sahil projesinin sonuna kadar da ücretsiz taşıma söz konusu olacak. Antalya Bisiklet Sistemi ile vatandaşlar istediği noktaya bisiklet yollarını kullanarak ulaşacak. Çocuklar için de ilk olacak teknolojik bir uygulamayı başlatıyoruz. Konyaaltı'nda 'güvenlik bileziği' dediğimiz bilezikleri ailelere takdim edeceğiz. Akıllı telefon uygulaması ile aileler çocuklarının nerede, nasıl hareket ettiğini, hangi parkta bulunduğunu takip edebilecek. Akıllı şehir uygulaması kapsamında da ücretsiz wifi kullanımı da sunacağız."

Konyaaltı Plajı'nın yüzde 92'lik kısmının ücretsiz olacağının vurgulayan Türel, "Yüzde 8'lik kısmında ücretli hizmet alınabilecek. Herhangi bir hizmet almayan vatandaşlarımız da buralardan ücretsiz yararlanabilecek" dedi.